
Missä olit silloin – Kesäkuu
Kesäkuu on ollut minulle yllättävän rauhallinen matkakuukausi. Juhannuksen aikaan on yleensä viihdytty Suomessa, mökillä tai muuten kesästä nauttien.
Vuosien varrelle mahtuu kuitenkin muutama merkityksellinen matka: ensimmäinen kosketus Puolaan, joka jätti pysyvän jäljen, ensivierailu Maltalle sekä paluu Puolan vuoristo- ja kaupunkimaisemiin perheen kanssa.
Viime vuosina kesäkuut ovat kuluneet enemmän lähikohteita tutkien – Trakaissa, Kaunasin ympäristössä ja luonnon keskellä.
2004

Varsova
Ensimmäinen Puolan-matkamme vei Varsovaan, Białystokiin ja Łódźiin. Vaikka kyseessä oli nopeatempoinen työmatka, pääsimme tutustumaan maahan aivan eri tavalla, mitä tavallisella turistikäynnillä. Paikalliset junat, joilla oli tapana hajoilla kesken ajon, Ladat takseina, jänispaisti ja vahva kansan identiteetti. Puola ei ollut varsinaisesti osa Neuvostoliittoa, mutta itäblokin jäänteet olivat vielä selvästi nähtävissä.
Rosoisuudesta huolimatta, se oli varmaan juuri se matka, jolloin rakkaus maahan syntyi.

Heinola
Yötön yö Heinolan Kumpelissa.
2015

Malta. Ensimmäistä kertaa kävimme Maltalla ihan muuten vain turisteina. Olimme tosi myöhässä matkan suunnitelmien suhteen ja majoitusta oli tosi vaikeaa löytää. 2010-luvun puolivälissä elettiin matkailun nousukautta, jolloin halpalentoyhtiöt olivat juuri ottamassa siipiä alleen. Lopulta löysimme siedettävän hintaisen, mutta tosi surkean majoituksen Meliehassa Luna Resort Apart Hotellissa. Silti Malta jätti hyvin positiivisen vaikutuksen. Mutta, ei, silloin emme ole vielä suunnitelleet muuttoa sinne, eikä pois Tallinnasta ylipäänsä.
2016

Vuonna 2016 olemme palanneet Gdanskin kautta Krakovaan ja Tatra-vuoristoon. Se on yksi kymmenistä matkoista Puolaan, mutta niitä ensimmäisiä pidempiä matkoja lapsen kanssa.
2024

Trakai. Olimme käyneet siellä luokkaretkillä luokkani kanssa. Trakai on yksi Liettuan hienoimmista nähtävyyksistä.
2025

Vuoden 2025 kesäkuu on kulkenut kotinurkkia tutkiskellessa, Kaunasin läheltä löytyy mitä mainioimpia nähtävyyksiä ja luontokohteita.
Missä olit silloin – Kesäkuu
Haasteen aikaisemmat osat:
- Missä olit silloin? – Toukokuu
- Missä olit silloin? – Huhtikuu
- Missä olit silloin? – Maaliskuu
- Missä olit silloin? – Helmikuu
- Missä olit silloin? – Tammikuu
- Missä olit silloin? – Blogihaaste
© Via Per Aspera Ad Astra 2019-2026
Discover more from Via Per Aspera Ad Astra
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Nättejä kuvia mielenkiintoisista kohteista! Kesäkuu on itsellenikin kovin rauhaisa matkailukuu. Aloitin jo parikymppisenä hotellissa työskentelyn, niin kesäkuu oli jo hyvin vilkasta työaikaa silloin. Lukiossa, ensin koko vuoden säästäneenä viikonlopputöistä, lähdin kaverin kanssa kesäkuuksi reilaamaan Eurooppaan minibudjetilla. Missään ei oltu sitä ennen käyty. Välillä meni yö jollain asemalla ja välillä päivän ruoka koostui kuivasta paahtoleivästä, mutta olihan kokemus ja elämys se kesäkuinen reissu.
Nuoruusiän seikkailut olivat kyllä parhaita! Ja mitä enemmän aikaa kuluu, sitä kullanhohtoisemmilta ne muistot tuntuvat. Onneksi niitä voi muistella vielä vuosikymmentenkin jälkeen.
Kauniita paikkoja ja kuvia jälleen.
Kesäkuu on tainnut olla itselleni läpi työvuosieni leirikuukausi. On saanut olla hetken matkaa eri ikäisten ihmisten kanssa yhdessä. Painotus lapsiin ja nuoriin, mutta löytyy myös paljon aikuisten leirejä ja juhannusjuhlia joita on saanut luotsata.
En ole itse työskennellyt kesäleireillä, mutta koululaisena osallistuin niille kyllä. Muistot ovat enimmäkseen oikein hyviä ja niitä on mukava muistella vielä näin vuosien jälkeenkin.
Tätä lukiessani huomaan, että itse en juurikaan matkusta kesäkuussa, enemmänkin heinä-elokuussa. En tiedä ihan mistä se johtuu. Nykyään toki siitä, että kesäkuun olen töissä ja juhannuksena alkaa loma. Mutta tämä on ollut jo silloin kun opiskelin ja kesät oli vapaat. Jotenkin tuo kesäkuu on aina sellainen palautumisen aika.
Minulla kesäkuu on kulunut monesti joko töissä tai muiden lomia valmistellessa. Ehkä juuri siksi en ole käynyt kovin monessa kaukaisessa kohteessa. Toisaalta kesäkuussa olemme matkustelleet paljon lähialueilla, ja sekin on ollut varsin mielenkiintoista.