
Liettuan perinteiset ruoat
Yhden maailman vanhimman elävän kielen lisäksi Liettuan ruokaperinteet ovat säilyneet vahvoina vuosisatoja.
Kun olin maistamassa kansallista ruokaa ensimmäistä kertaa, kyselin uteliaana, mitä kussakin ruoassa on. Perunaa, kului vastaus. Ja tämä on perunaa, ja myös tämä on niinku perunaa… Eli pohjimmiltaan koko liettualainen menu perustuu tähän ihmejuurekseen.
Monellako tavalla perunaa voi laittaa ruoaksi? Päätin saada selville.
Suomalaisten näkövinkkelistä liettualainen keittiö on helposti lähestyttävää, koska se ei sisällä mitään epämääräisiä ainesosia, mausteita ja se on maultaan selkeää ja yksinkertaista. Mutta maukasta. Maku tulee maanläheisyydestä, laadukkaista, paikallisista raaka-aineista ja vuosisatojen aikana parannetuista resepteistä. Ainesosien määrä yhdessä ruoassa on varsin maltillinen. Yrteistä tilli on yksi tärkeimpiä.
Seuraavaksi tärkeimpiä pääainesosia näyttää olevan punajuuri, kalkkuna- ja sianliha sekä sienet.
En ole maistanut vielä ihan kaikkia ruokia ja leivonnaisia, mutta makuun on jo päästy.
Zeppeliinit
Peruna kuuluu liettualaisen arkeen ja juhlaan.
“Koska jos ei ole perunaa ei ole zeppeliinejä. Ei ole zeppeliinejä – ei ole Liettua”.
Jos ei ole maistanut zeppeliinejä, ei voi sanoa käyneensä Liettuassa.
Onneksi zeppeliinit ovat helppoa ruokaa – se on perunamuusia ja lihamureketta. Näin yksinkertaisesti sanottuna.
Liettuassa sanotaan, että kun on syönyt zeppeliinejä, tekee mieli lentää. Lentämisestä en tiedä, aika tuhti ateria se on ja niitä on aina kaksi valtavan kokoista kappaletta lautasella. Senpä takia zeppeliinien toinen nimitys on Didžkukuliai – jättiläiset.
Perunaa ja vielä vähän perunaa
Perunapihvejä tehdään Liettuassa monella eri tavalla: raastetusta perunasta, perunamuusista ja ties monellako konstilla.
Perunapihveillä on Liettuassa harhaanjohtava nimi: blynai (yks. blynas) – pannukakku tai lätty.
Perunalla myös täytetään makkaroita.
Perunoita tarjotaan sekä keittojen että kaalikääryleiden kaveriksi.
Tämän ruokalajin nimi on Švilpikai keptuvėlėje – Paistinpannussa viheltää. Peruna sekin on. Seassa on myös sieniä (arviolta vahveroita tai suppilovahveroita).
Tattaripihvejä
Tattaripihvit ovat alueellinen erikoisuus Dainavan alueelta.
Nyyttejä
Nyyttejä (koldūnai) on montaa eri sorttia. Sisällä voi olla suolainen tai makea täyte.
Yksi erikoisempia lajeja on riistalla ja sienillä täytetyt nyytit.
Yksi täyteversio on tietty peruna.
Keittoja
Punajuurikeitot
Yksi liettualaisten rakkaimmista keitoista on kylmä punajuurikeitto. Sekaan upotetaan vielä muna ja tilkka laihaa smetanaa.
Erikoista on se, että keiton kanssa aina tulee perunoita eri muodoissa erillisellä lautasella.
Kaalikeitto
Tämä laji ei ollut itselleni kovin mieluisa. En oikein tykkää punajuuri- ja kaalikeitoista missään muodossa.
Jätän väliin ensi kerralla.
Sienikeitto
Tässä on on keittojen mestariteos, jos sienistä tykkää ylipäänsä.
Alkuruoat ja pikkupurtavat
En ole aloittanut tätä postausta alkuruoista ja pienistä purtavista, koska niitä ei Liettuassa kovin paljoa kunnioiteta. Keitot ja salaatit, nekin ovat tavalla tai toisella pääruokia.
Mainita tässä pitää muutama paikallinen erikoisuus. Mikään niistä ei vastaa suomalaista käsitystä asiasta.
Suolakurkut
Suolakurkut ovat lähinnä fermentoituja tuoreita kurkkuja, joita on pidetty suolaliemessä vasta muutamia päiviä. Se on suosittu alkuruoka.
Pientä purtavaa juoman kaveriksi
Kaljahammas kolottaa? Kaljan tai giran (gira on kotikaljan tapainen makeahko juoma) kanssa tarjotaan perinteisten sipulirenkaiden ja juustoleipien lisäksi kuivattua sianlihaa, pekonin kanssa paistettuja herneitä tai savustettuja siankorvia. Hyvää ruokahalua!
Piirakoita ja piiraita
Kibinas on periliettulainen piirakka, mutta maassa syödään paljon leipää ja leivonnaisia muutenkin, sekä suolaisena että makeana.
Kibinasin täytteeksi kelpaavat erilaiset lihat, kaali, sienet ja tuorejuusto.
Šakotis
Miltä šakotis maistuu? No šakotikselta. Šakotis on šakotis, sitä pitää maistaa, ei sitä pysty sanoin kuvaamaan.
Šakotis kuuluu arkeen ja juhlaan, häihin ja hautajaisiin. Se on liettualaisen elämän makuinen. Siinä maistuu arki, ilon ja surun kyyneleet, metsä ja tuli, jolla se paistetaan, sekä tuulahdus tuulta, joka puhaltaa jokilaaksojen yli.
Missä syödä?
Pääasiallisesti Liettuassa on kolmea eri sorttia ravintoloita:
- Peruspilari. Sellainen ravintola on keskihintainen, avoinna suunnilleen 10-22. Ruoka siellä on hyvää ja mutkatonta, menu on runsas, mutta mielikuvitukseton, erikoistuu joko Liettuan tai jonkun muun maan keittiöön. Palvelu voi olla joko a la carte tai bistrotyyppinen. Näihin ravintoloihin tullaan syömään eikä viettämään aikaa, joten ruoka tulee pöytään nopeasti ja asiakkaat vaihtuvat vinhaa vauhtia. Huomautus: etniset ravintolat Liettuassa ovat vahvasti adoptoituja paikalliseen makuun, jossa mausteita ei juuri siedetä.
- Fine-dining. Kaunasissa on paljon erilaisiin teemoihin erikoistuneita (esim. dekkarit, decadence) ja viisi Michelin-ravintolaa. Nämä ovat paikallisille hyvin hintavia, avoinna noin klo 17-23 ja moneen edelleen vaaditaan jonkin sortin dress-koodia. Joka tapauksessa näihin ei tuosta vain kävellä sisälle, vaan pöytävaraus on yleensä tarpeen, ja vaatteita joutuu vaihtamaan.
- Pubi. Tässä on oudoin ilmestys. Pubi aukeaa illasta jossain klo 18 kieppeillä ja siellä melastetaan pikkutunneille. Ruokaa sieltä ei saa, ellei valkosipulileipiä tai suolapähkinöitä lasketa ruoaksi. Mutta nuo ovat erittäin suosittuja sekä paikallisten että turistien keskuudessa.
Monessa ravintolassa pääsee maksamaan ja antamaan tippejä myös QR-koodin avulla Greet-appsin kautta.
Tavallinen ravintolaruoka on Liettuassa edelleen hyvin edullista. Sanoisin, että 10€ molemmin puolin per annos pääruokaa. Päivän annos tai lounas on yleensä edullisempi, 5-8€. Ehkä sen takia liettualaiset ei järin paljoa syö pikaruokaloissa. Toki, Mäkkäri ja Hese ovat siellä edustettuina, mutta eivät yllä paikallisten suosikkeihin.
Päivisin pientä purtavaa haetaan leipomoista. Suosituin Kaunasissa on Prezo Kepyklele (niitä on useita). Jono kulkee nopeasti, joten ulos asti vierivää häntä ei kannata säikähtää. Palvelu näissä on ollut tähän mennessä aika töykeä, mutta siitäkin on selvitty.
Omasta mielestäni suolaiset leipomotuotteet onnistuvat liettualaisilla huomattavasti paremmin kuin makeat. Makuasia sekin on.
Kaikki ruokapaikat eivät ole yhtä suosittuja. Yleensä jokainen kunnollinen ravintola on aika täynnä iltaisin. Jos jokin paikka näyttää tyhjältä tai siinä on sisäänheittäjä, siinä on takuuvarmasti joku vika. Hyvät ravintolat vetävät asiakkaita ruuhkiin asti.
Iltaisin paikalliset jostain syystä pakkaantuvat syömään suihkulähteen viereen tai sitten Akropolikseen. Niin mekin tehtiin heidän perässä heti ensimmäisistä päivistä lähtien. Michelin-ravintoloissa emme vieläkään käyneet, joten on vaikeaa kommentoida mitään. Ehkä vielä joku päivä…
Tässä on lista ravintoloista ja kahviloista, joita voin ilomielin suositella.
- Bernelių užeiga (liettualainen; oma suosikkini)
- Grill London (eurooppalainen fuusio; poikamme suosikkinsa)
- Sushi Lounge (japanilainen fuusio; perheemme suosikki)
- Wood Fired Kitchen (eurooppalainen fuusio; kollegojeni ylistämä)
- Paslėpti Receptai (pasta & wok; paikallisten kavereiden lempipaikka)
- Kavalierius (kaupungin parhaat erikoiskahvit; toinen kahvila on Panevezysissa)
- Restoranas 12 (bistro-tyyppinen; perheemme suosikki nopealle lounaalle)
Referenssit: